Hicri : -2 Cemaziye'l-Ahir 1438 , Miladi: 24 Şubat 2017
Trabzon İcazeti

Karadeniz, Trabzon’a akın etti

Trabzon Valiliği’ne bağlı Medine Vakfı Pelitli Kuran Kursu’nun davetlisi olarak ‘İcazet’ merasimine katılan Cübbeli Ahmet Hoca, Karadeniz’in birçok ilinden binlerce kişiyi Trabzon’a topladı.

Geçtiğimiz Pazar günü yapılan ‘İcazet’te yaptığı sohbet ile itikat konularına değinen ve Pelitli Kuran Kursu gibi hafızlar yetiştiren kurumların önemini anlatan Ahmet Mahmut Ünlü, büyük ilgi gördü.

Trabzon Valiliği’ne bağlı Pelitli Kuran Kursu’nun davetiyle Trabzon’da yapılan İcazet törenine katılan Cübbeli Ahmet Hoca, binlerce kişiye Ehli Sünnet itikadı ve Kuran’ı Kerim’i okumanın faziletlerini anlattı. Karadeniz’in birçok ilinden kursa sohbeti dinlemeye gelenlere ayet ve hadislerden delillerle yaptığı konuşması, büyük beğeni topladı. Sohbet sonrasında hafızlara icazetlerini veren Ahmet Mahmut Ünlü sohbetinde şunları söyledi:

“İshak Hocaefendi, Süleyman Hocaefendi ve Ali Hocamız İstanbul’a kadar geldiler davet ettiler. Onların hatırı için daveti kabul ettim. Bu insanlar saçlarını, sakallarını İslam için, Kuran hizmeti için ağartmışlar. Yanıma kadar gelmelerinden dolayı çok utandım teşekkür ettim. Biz de buraya geldik birkaç ayet hadis okuyacağız İnşallah. Üstadımız, pirimiz, şeyhimiz, asrımızın müceddidi Mahmut Efendi Hazretleri’nin selamlarını getirdik. Efendi hazretlerimiz dua ediyor, hafız hocaefendileri tebrik ediyor. Bizler burada Allah’ımızın Cella Celaluhu ayetlerinin okunduğu, hadisi şeriflerin okunduğu, hafızların ve hocaefendilerin icazet aldığı kıymetli bir mecliste bulunmaktayız.

Rabbimize Hamdü senalar ederiz. Bir hadisi şerifle buranın faziletini beyan edelim. ‘Bir cemaat Allah’ın evlerinden birinde toplanırlarsa, Allah’ın kitabını okurlarsa, aralarında ders ve müzakere yaparlarsa, mutlaka melekler onların etrafını kuşatır. Ve onların üzerine sekinet yağdırırlar.’ Şimdi biz şuan Trabzon’un Pelitli beldesinde bulunuyoruz ya, melekler bu adresi çoktan buldular. Millet daha araya dursun. Melekler buldular ve etrafını kuşattılar. Siz melekleri görmeyebilirsiniz ama biz hadislere iman ettik. Allah’ın buyurduğu habibinin buyurduğu şaşmaz. ‘Kim Hazreti Kuran-ı Kerim’den bir ayet dinlerse, o dinlediği ayet kendisi için nur olur.’ Şu an kalbinde nur olur, öldüğünde kalbinde nur olur, mahşere çıktığın vakit münafıklar karanlığa düştüğünde önünde Cennet’e götürecek nur olur. Başka bir ayeti kerimede; ‘Size Allah’tan Nur geldi, her şeyi açıklayan Kuran geldi’ yine bir ayette ‘Biz size her şeyi beyan eden, hiçbir şeyi gizli bırakmayan Nur indirdik.’ Ama gözünü kapatırsan, kapıları pencereleri kapatırsan, siyah perdeleri çekersen eğer Kuran geldi, din geldi, iman geldi, sünnet geldi, vaizler geldi sen dinlemiyorsan, gelmiyorsan, araştırmıyorsan ondan sonra kabahati Kuran’a bulacaksın. Şimdi sen hafız değilim, hoca değilim diyeceksin. Bu işten sıyırdın mı? O zaman dinleyenlerden olacaksın. Talebe ol, okuyanlardan ol desen vakit yok diyor. Ama bakıyorsun dizilere, filmlere, maçları izlemeye vakit buluyor. Günde 1-2 saat ilim tahsiline kim vakit ayıramaz? Seyrettiğiniz filmlerin, dizilerin, tiyatroların, maçların yerine o kadar saati din ilmine ayırsaydınız bakkalınız çakkalınız birçok şey biliyor olacaktınız. Bunları angarya kabilinden görürseniz bu iş ne olur? Senelerdir millete vaaz ediyoruz. Bu topta, maçlarda hayır yok diyoruz. Diyorum diyorum anlatamıyorum. Şimdi bir de baktım ki gol atan da boşuna atmış, yiyen de boşuna yemiş. Şimdi bunu dememiz için vahiy mi gelmesi lazımdı? Bu fuzuli işleri bırakın demedik mi? Yok şikeydi mikeydi, para yemiş. O, gol at demiş, ötekine ye demiş. Almışlar paraları yatmışlar aşağı.

Millet de gol yedi mi üzülüyor, kalp krizi geçiriyor. Ne kalp krizi geçiriyorsun? Adam kasıtlı yedi golü zaten. Şimdi bir sürü kanal var. Bu televizyon kanallarında şirk olayları, elfazı küfürler, dini istismar, Allah’a karşı gelmeler neler neler izlettiriliyor bu millete. İslami kanallarda bile var. Milleti mantar gibi uyutmuşlar. En İslami geçinenler de Yahudi Hristiyanları Cennet’e sokmaya uğraşıyorlar. Tilki mağaraya sığmamış, kuyruğuna süpürge bağlamış. Sanki kendi girdi de O’da girecek. Bizler ise bu garip zamanda Ehli Sünnet itikadının sesi olmaya çalışıyoruz. Bu sohbetler dağlara bayırlara kadar ulaşıyor. Sizlerden de dualar bekliyoruz.  Hastalıklara rağmen insanlara doğruları söylemeye gayret ediyoruz. Şimdi buralarda hafızlar, hocalar yetişiyor. Ayağınıza kadar hocalar geliyor. Onların vaazlarını dinlemek lazım, sohbetlerine gitmek lazım. Ya alim olmak lazım, olamadın talebe olmak lazım, olamadın dinleyici olmak gerekiyor. Benim sohbetlerime gelip dinleyenler, öyle şeyler öğreniyorlar ki, sonra müftüleri susturuyorlar. ‘Dinlemekle kurtulabilirsiniz. Ama dördüncü olmayasın’ hadisi şerifi ne demek? Hoca değilsin, talebelik yapmazsın, hocaları dinlemezsin, helak olur gidersin. Bir rivayeti de şöyle var. ‘İlim ehline yardımcı ol’ çünkü bu müesseseler ne ile yaşıyor? Sizin yardımlarınızla. İshak hoca Trabzon’da ne yapıyor? Görüyorsunuz işte böyle işler yapıyor. Kursları yapıyor, hocaları topluyor, talebeleri okutturuyor, maaşlarını temin ediyor. Kendisi muhtaç değil. Gider yatar aşağı. Ama hizmetin yürümesi için yardımcı ol diyor hadisi şerif. İlim nerdedir, medresededir”

Cübbeli Ahmet Hoca, ‘İcazete’ latifeleriyle damga vurdu

İcazet merasiminde itikat konularına dikkat çeken Cübbeli Ahmet Hoca, anlattığı ibretli kıssalar ve latifelerle zaman zaman misafirleri güldürdü. Yaşanmış hikayeleri şaka yoluyla anlatan Ahmet Mahmut Ünlü, “Bizim, www.cübbeliahmethoca.tv diye internet sitemiz var. Üyelik bedava gir oraya dinle. 1 lira deseydik kimse girmez. Desen adama Cennet bedava, girer. 1 lira desen girmez. Masraflarına katlanalım da insanlar girsinler dinlesinler istiyoruz. Arada da fıkralar, kıssalar, latifeler yapıyoruz güldürüyoruz. 2 saat sohbette durduruyoruz adamı. Cuma Namazı’nda imamın eline veriyorlar kağıdı, 10 dakikada cemaati uyutuyorlar. Sağıma bakıyorum uyuyor, soluma bakıyorum uyumuş. Soruyorum ben 2 saat konuşuyorum uyutamıyorum milleti de siz 10 dakika da nasıl uyutuyorsunuz diye. Çiçek dikme haftası, trafik haftası, yeşil ışıkta geçin kırmızıda durun. Benim oğlan da biliyor onu. Milleti böyle uyutuyorlar, uyuşturuyorlar. Onun için İslam’ı sevdireceğiz, ısındıracağız. Arada güldüreceğiz. Neden? Gülmenin hatırına dinleyen var. Ondan sonra da kaç kişi namaza başlıyor. Hakkı öğreniyor. Yanlış yoldan dönenler oluyor” dedi. “İnternet ortamına böyle komik, güldürdüğüm sohbetleri seçin atın diye özellikle ben söylüyorum ve Cübbeli Hoca’dan Latifeler yazın ki izlesinler” diyen Cübbeli Ahmet Hoca şunları söyledi:

“Bu komik sohbetleri izleyip takılsın oraya diye yapıyorum. Takıldı mı oraya adam, vaazda kim bilir daha ne kadar güldürüyordur diye bir de vaaz dinleyeyim diyor.  Vaazı dinlerken de zokayı yutar. Ondan sonra bir bakarsın ilim konusunda senide geçti beni de geçti. Şimdi bana gelip bunu yapıyorsun ama bu mekruhtur deyip vaaz edenler var. Ne güzel sen bana mekruh de haram de canımı ye. Yani dinlemeden olmayacak. Hocaefendi bize niye izin verdi televizyona çıkmamıza? Herkese de izin vermiyor ki. Birisi geldi izin istedi. O’na “Becerebiliyorsan çık” dedi. Şimdi çıkarsın rezil ederler seni. Fatih Altaylı gibi pirenin anasını karıştırıyor. Bir şey soracak tutulup kalırsan sonra sizin dininiz bu der.

Bu nedenle hazır cevap olmak gerekiyor ayet ve hadisleri iyi bilmek lazım. Bir hadis okuyayım. ‘Kuranı okuyup ama ezbere okursa’ diyor. Bu ezbere okumaktan hafızlığın önemi çıkıyor. ‘Helalını helal bilecek, haramını haram bilecek’ öyle hafızlar var dinsizdir. Neden, helale inanmaz harama inanmaz. Öyle hocalar var onlar da kitapsızdır. Çıkıyorlar televizyonlara görmüyor musunuz? Namaz beş vakit değil, kadın başı açık namaz kılabilir diyor. Bir tanesine dedim ya öyle. Dedi ki; Kadın erkekler görüyorsa başını kapatabilir ama boş odada kılıyorsa kimse görmüyor açık kılabilir. Niye dedim? Kadının setri avreti neresi, bütün bedenidir. O zaman sen de kimsenin görmediği yerde donsuz kılabilirsin. Ne yapacaksın şimdi? Bunlara 104 kitabı okusan anlamıyor, böyle konuşacaksın. Bunlar nasıl bir şeydir? Hafız olsa ne olur, hoca olsa ne olur?”

Facebook da Paylaş Paylaş  
Altınoluk'tan Dua
Facebook Sayfamız
Şifâ-i Şer'if Dersler
28.05.2015 Tarihli Sohbeti İzlemek İçin Tıklayın
21 Mayıs 2015 Sohbeti İzlemek İçin Tıklayın
Cübbeli Ahmet Hocaefendi Kabe'de Altın Oluğun Altında Sevenlerine Dua Etti
30.04.2015 TARİHLİ SOHBETİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
REGÂİP GECESİ SOHBETİ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
BURSA SOHBETİNİ İZLEMEK İÇİN TIKLATIN
SON DAKİKA
SOHBETLER SORU CEVAPLAR